Про піст

Автор: Анатолій Хільченко / Додано: 12.03.21, 19:43:59

Нині дуже популярною є культура споживання їжі. З нею пов'язана ціла інфраструктура. По телевізії ми спостерігаємо споживання їжі в оточенні антуражу та певної риторики в якості майже неодмінного елементу сюжету. Те ж саме стосується і літератури. Певно, ледь чи не кожний автор присвячує фрагменти своїх дописів споживанню головними героями тих чи інших наїдків. Вони мають також і символізм, і навіть культовий вимір осмислення в релігійній практиці.
Святитель Ігнатій (Брянчанинов) в одному зі своїх творів пише про те, що ми були би дуже здивовані надзвичайно значним впливом чинника травлення, вживання наїдків на сприйняття-самоусвідомлення, самопочуття. 


Відтак, знову релігія, її підходи, особливо під час постів, входять у певний дисонанс із сучасними науковими підходами світських фахівців щодо принципів здорового харчування, зокрема. Останні твердять, що під час посту в людини виникає нестача мікроелементів, які впливають на повноцінне функціонування організму, навіть розумових здібностей, а відтак і критеріїв самоусвідомлення. Саме з цим явищем дефіциту незамінних мікроелементів пов'язують виникнення так званого «покаянного відчуття», певного дискомфорту самосвідомості від переживання власного побутування. 
З позицій релігійного мислення, підходів до цієї проблематики піст є одним з допоміжних засобів духовної практики, метою якої є застосування глибинних критичних оціночних параметрів щодо мотиваційних пріоритетів самосвідомості. Саме піст у сполученні з покаянним молитовним настроєм сприяє тому, що фундаментальні життєствердні установки так званої «ветхої людини» починають викликати сумніви з позицій явища «задоволення», як основного мотиваційного комплексу становлення критеріїв самосвідомості. 
Своєрідний нейрофізіологічний розлад, що обумовлений незадоволенням потреби організму у відповідних мікроелементах, яке виникає під час застосування засобу посту у сполученні з молитвою, спричиняє ефект «переживання дискомфорту» щодо власних рефлексивних критеріїв. Цей процес сприяє тому, що людина неначе втрачає ґрунтовність власних принципових орієнтирів… 
Для чого це потрібно?
Православні аскети твердять, що природа людини знаходиться у стані глибинного пошкодження. Розладнаними є абсолютно усі складові плоті, душі: і свідомість, і почуття, і переживання, і акцентуативні значимості, які становлять своєрідний чинник «осмислення» власного існування з тих чи інших позицій. 
Відтак, піст у сполученні з молитвою поглиблює, загострює глибинний кризовий процес сприйняття власного існування. Людина шукає вихід із такого незадовільного стану власного, і не знаходить його. Адже проблема полягає в ґрунтовній невідповідності власного буттєвого потенціалу релігійному взірцю. Одначе, участь у культовому праксисі неначе проводить свідомість основними смислозначущими подіями-споминами Священної історії та Євангелія, які дають привід альтернативного критеріального обґрунтування власного мотиваційного потенціалу. Згадаймо Неділю про блудного сина, або ж Неділю про митаря і фарисея, або Спомин Адамового вигнання… 
Дискурсивна риторика проповідей і повчань цих періодів, які попереджають початок Великого посту спрямовані на те, щоби підготувати свідомість людини до переживання потреби власної «Інакшості», яка би відповідала християнським взірцям буття і світогляду. 
Відтак, саме піст у сполученні з молитвою стають тими засобами, які сприяють ревізії ґрунтовних критеріїв особистісного становлення. Звісно ж, в аскетичній літературі зазначають, що це лише людські потуги. А чи зволить Благодать, Сам Бог відгукнутися на них, як саме це відбудеться і коли, для чого і чому, — на ці питання людина отримує відповідь лише в глибоко особистому переживанні містики духовного життя, яке потім стає витоком, в тім числі, її суспільної діяльності.
Великий піст — це зовсім не дієта і не фарисейська постанова дотримання ритуалів-обрядів. Цей період, якщо людина знаходить у собі внутрішні сили відповідні, сприяє кращому, глибшому, ґрунтовнішому сприйняттю своїх глибин і висот, можливостей і вад, осягненню інтуїцій і прозрінь, розкриттю дарування розуміння себе й інших людей з огляду на найвищі взірці духовних устремлінь, які репрезентовані в релігії, християнстві.
Відповідно, досвід переживання, зокрема, Великого посту, позначається і на діяльності людини, де би вона не була і чим би не займалася у своєму житті. 

Бажаю і літераторам, і всім добрим людям успішного проходження періоду Великого посту.       
 

1 коментар

Авторизуйтесь, щоб додавати коментарі

Увійти
avatar
Анна Ост
13.03.2021, 19:51:00

Погоджуюсь із вами, що піст це не дієта чи певна показовість, а чудова можливість перевірити себе. Перевірити свій дух, сили, переосмислити свої думки і дії. За останній рік ми багато чого пережили і всім зараз дуже складно, не фізично, морально. Нам дійсно необхідне перезавантаження на духовному рівні, адже ми - це відображення наших думок.

Анна Ост, дякую Вам за Вашу підтримку і уважність. Зичу Вам і Вашим близьким помочі Божої у всіх добрих починаннях.

Books language: