Чому ми так любимо фентезі?

Автор: Мар'яна Доля / Додано: 03.05.21, 09:46:28

Фантастика - якщо говорити  про книги або кіно - буває науковою, не зовсім науковою або зовсім ненауковою (чи фентезі). Батьківщиною фентезі є не середньовіччя і не казки і легенди, а, скоріше, підсвідомість людини. І наукову фантастику, і фентезі, і так звану "просто фантастику" об'єднує одне - наявність нереального припущення, яке може бути яким завгодно. Незважаючи  на те, що фентезі буває різним та має чимало піджанрів ( про що я писала тут), сучасний читач його полюбляє. Популярність фентезі ( що можна помітити й на нашому порталі) обумовлена цілим рядом причин, серед яких:

Антиповсякденність  — часом усім нам хочеться перенестися подалі від існуючих проблем, турбот та негараздів, і читання фентезійних книг задовольняє цю потребу. 

Романтика. Не секрет, що багато хто читає книги заради романтичних історій кохання — у жанрі фентезі їх вистачає. 

Магія. Переважно в кожному фентезі є магія або якісь чарівні, надприродні явища. Мабуть, це закладено у нашу підсвідомість ще з давніх часів, і багато в чому казки та легенди про незвичайні предмети і дива, котрі творять чарівники, стали рушієм прогресу та джерелом різноманітних винаходів. 

Фантастика і фентезі - це жанри не про те, що нас оточує, в іноді  нудному, несправедливому й одноманітному світі, а про інше —  незнайоме, цікаве і чарівне. Якраз бажання відволіктися від повсякденності, є однією з причин того, що сьогодні фентезі є настільки популярним  у читачів.. 

По-перше, це "своя", тобто авторська реальність. У ній немає обмежень. Кожен автор створює власну міфологію, придумує свої правила поведінки у цьому світі своїх істот або змінює вже існуючих, тих же ельфів і гномів, наприклад, адже майже в кожному творі вони виглядають і поводяться по-різному. Цей світ автора може бути пов'язаний з нашим, реальним, але різноманітні "походи крізь час і простір" з нашого світу в інший або навпаки характерні швидше для наукової фантастики.

Інша особливість фентезі в тому, що у книгах частенько все має душу або просто живе. Це означає, що життя і дії героїв невід'ємно пов'язані з життям природи. Дерева, тварини, різні духи та чарівні істоти — усі вони допомагають або заважають героям, і це пов’язує фентезі з відомими нам із дитинства казками.

Особистий героїзм, доблесть, сміливість і інші достоїнства персонажа можуть допомогти йому стати героєм, при цьому він може навіть врятувати все те, що створив автор у своєму світі, та і сам світ теж. І навіть якщо цей герой усього лише маленький хоббіт, як у Толкіна, його героїзм зводить його над іншими героями, іноді навіть ставить нарівні з напівбогами або іншими сильними істотами. Але ні про яке єднання з богами не може йти і розмови.

У цьому плані у фентезі дуже добре читається принцип того, що кіт (чи навіть тигр або лев) за усього бажання і яких би то не було "неземних" можливостей не полетить, не для того був народжений. Так що персонаж, що навіть став героєм, усе одно залишається земною і смертною істотою.

Якщо зібрати воєдино все сказане вище, то ясно стає відчутним зв'язок фентезі з міфами. Загалом, фентезі можна назвати міфом, тільки дуже довгим і авторським.

Особисто мені як автору, що працює в цьому жанрі, подобається те, що в фентезі ми можемо відобразити реальне життя в дещо алегоричному вигляді, а також показати певні риси людей, характерні й для наших днів. Наприклад, в моїй трилогії "Іллюзі" ( "Земля дощу""Повітряний замок""Вітер та Соловейко")  багато паралелей з нашою сьогоденністю, що помічають спостережливі читачі. Ця серія романів-фентезі є для мене "пробою пера" в цьому жанрі, я написала її у 2019 - на початку 2020 року, але досі книги активно читають на Букнеті, і я дуже рада цьому).

Сьогодні хочу подарувати знижку на роман "Вітер та Соловейко", її можна придбати усього  за 31 гривню. Перші дві книги є безкоштовними! 

Якщо ви ще не читали ці книги - зазирніть обов'язково. Впевнена, що ви не пожалкуєте))

Гарних вихідних і приємного читання! 

P.S. Зазвичай я візуалізацій героїв не роблю, але ось знайшла у своїх запасниках портрет, який дуже підійшов під образ головної героїні Дани. А ви згодні з таким трактуванням? Чи уявляли її іншою? 

4 коментаря

Авторизуйтесь, щоб додавати коментарі

Увійти
avatar
Рома Аріведерчі
04.05.2021, 00:41:57

Фентезі зараз втрачає позиції, можливо як раз через свою надпопулярність в минулому.
Багато авторів використовують жанр і його штампи для того, щоб цільова аудиторія мала ще одну порцію розумової жуйки. Бо вважають, що як фантазія анлімітед, то можна обійтись без мотивації та логіки.
Але ніт. Фентезійний світ кожного автора має бути добре побудованим.
Для нього не досить, як в "науковій" фантастиці, придумати суперпуперштукенцію, дуже наукову і помічну, і використати її як рояль в кущах.
У фентезі треба, щоб все трималося купи не на одній псевдонауковій фічі, і було достовірним для читача, хоч і нібито казковим при цьому.
З "науковою" фантастикою теж не все слава богу зараз. Бо віри в те, що з допомогою науки й техніки жити стане краще і веселіше, давно нема. Навпаки, людство боїться наслідків технічного прогресу. Авторам, що працюють у цих жанрах, не легко зараз.І треба дякувати, що не всі з них описують трійнички між попаданками, драконами і вампірами або настання благодаті через побудову синхрофазохріні в країні рожевих поні.
Особисто я люблю і фентезі. і фантастику і радію кожній гарно написаній книзі в цих жанрах.

Рома Аріведерчі
04.05.2021, 18:32:45

Мар, Саме так. Якщо таке читають, то це комусь потрібне. Тільки от фентезі від казок та літератури реалістичного напрямку вимагає саме створеня достовірного світу. Тож ті казочки тільки мають тег про фентезі. Але не є ним по суті.

avatar
Ніка Єнжель
03.05.2021, 14:05:20

Фентезі - найкраща втеча від реальності. Але подобається воно мені не так через відсутність рамок, магію і тому подібного, як через те, що іноді автор продумує світ і героїв чудово, від чого логіки більше, ніж у СЛРі. Якщо хочеться передати якусь мораль чи відобразити проблеми останніх днів, то у фентезі це вдається наче легше, бо автор наділяє персонажів таким характером, з яким би хотів бачити або бачить своє оточення; автор вірить у те, що зміни на краще можливі, впливає на думки читачів і їхнє світосприйняття без чарівної палички:) Своя філософія з тим жанром...

Лана Василенко
03.05.2021, 22:04:22

Ніка Єнжель, Дуже влучно!

Корисна стаття i коменти чудовi

Мар'яна Доля
03.05.2021, 18:38:48

Iрина Мащенко (Iryna), Щиро дякую! :)

avatar
Alex@ua
03.05.2021, 10:57:14

Десь читав, що фентезі, це типу фантастика без гальм і рамок. Якщо в фантастиці треба пояснити(науково, псевдонауково....) То в фентезі прямо відповідаю ТОМУ ЩО ТАК І ВСЕ))) По дитячому, але ми ж всі любимо дитинство, мабуть...

Мар'яна Доля
03.05.2021, 11:20:01

Alex@ua, Так, я для себе теж визначила такий критерій різниці між фантастикою і фентезі))

Books language: