Чи можна навчитися писати краще?

Автор: Марина Гайдар / Додано: 15.03.18, 00:01:12

Як же ж довго я стверджувала сама собі і всім навкруги, що як вже від народження в тебе хист до письма, то пиши як дихаєш. Хіба ж можна навчити митця творити?

Тепер вже я маю кардинально протилежну думку. Звісно, хоч зайця і можна навчити палити, не факт, що його, або яку завгодно людину, можна навчити писати, але все ж таки покращити навички письма можна.

Найдивовижнішим чином, величезним поштовхом для якості моїх робіт стало навчання створенню сценаріїв.

Навідміну від написання романів, написання сценаріїв дуже обмежене цілою низкою правил. І зрозуміло чому - на кону величезні гроші. Можна роздивлятися ці правила, як обмеження, котрі вбивають творчість, але вони також вчать найважливішим речам - чіткій побудові структури оповідання, розумному створенню головного і другорядних персонажів та розумінню жанровості.

Після цілого стосу книг з написання сценаріїв і декількох воркшопів, я спромоглася не тільки скоротити час створення роману (раніше це займало близко двох років, а тепер - півроку), але й почала розуміти, що історія - то не просто бездумна фантазія, але цілий механізм, в якому за умов правильного натискання важілів, все має спрацювати так, щоб читач отримав задоволення.

Якщо комусь цікаво, я можу рекомендувати книги, які дуже мені допомогли.

А що сприяло вашому розвитку, як митця?

Коментарі:

Всього гілок: 11

Katarzyna Shvets 10.04.2018, 13:47:36

Доброго Дня! Порекомендуйте будь ласка книги, які Вам допомогли)
Я була б дуже вдячна!

Katarzyna Shvets 10.04.2018, 13:47:25

Доброго Дня! Порекомендуйте будь ласка книги, які Вам допомогли)
Я була б дуже вдячна!

Настюха 10.04.2018, 10:13:37

Мене надихають міста, в яких я побувала. Запахи, смаки, нові враження... Інколи з'являється дивне бажання це все записати, щоб не забути цих відчуттів, але не просто вписати слова на папір, а й додати свої думки, своє бачення. Інколи ідея така сильна, що не дозволяє робити щось інше). Але я вважаю, що автор повинен бути насамперед грамотним, мати певний словниковий, лексичний запас. Хіба ми можемо розвивати нашу українську мову, якщо будемо псувати її жаргоном. суржиком і т.д. Я думаю, ні.

Daniel Woolf 15.03.2018, 15:05:25

Мені завжди хотілось писати, тому я багато часу провів у роздумах на цю тему. І, на моє твереде переконання - так, можна. БІльш того, особисто для себе, я вирішив, що щей треба.
Більшість людей навколо мене дотримуються думки, що письменницька діяльність це чиста творчість і талант - нічого більше.
Але існують школи скульпторів, художників, акторів, музикантів, гончарів ітд ітд...... а для письменників "це чомусь зайве")))
На рахунок таланту - куди ж без нього?!) Але і хорошим хірургом бути - потрібно мати неабиякий талант. І все ж вас "талановитого" всеодно не пустять в операційну без 5ти років меду+інтернатури+орденатури. Моє життя тісно пов'язане з спортивною сферою. Талановитих людей - багато. Справді багато. Їх не одиниці як ми звикли казати. Але успіху досягають ті хто вчиться і працює як проклятий. Дивно вважати, що в письменництві все по іншому.
Першим, що вплинуло на мою думку, це книга Джеймса Фрея "Як написати геніальний роман" . Дуже негативно ставлюсь до різних книг "Як зробити *то-то-те-те* для чайників". Але Фрей відрізняється кардинально.
З останнього, сірія лекцій від Брендона Сандерсона на ютубі. Зараз він один з найпопулярніших письменників США.

У гілці 18 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Daniel Woolf 30.03.2018, 15:55:01

Марина Гайдар, Дякую)

Daniel Woolf 18.03.2018, 21:45:52

Читаючи дискусію, згадав момент з "Бакуману", де редактор проводить одну з перших зустрічей з своїми новими авторами-початківцями: " - Є два види авторів. Перші - це генії. Не талановиті, а саме генії. Для них писати так само природньо як і дихати. І неможливо не писати. Такі трапляються раз на декілька мільйонів. Кожна їхня праця - бестселер.
З іншої сторони, є такі автори як ти, Такаґі ( * - один з гг). Ви розбираєте все на складові, осмислюючи чому ті чи інші твори популярні, що потрібно читачеві, чому ті чи інші речі хороші і цікаві. Ви - планувальники. Ви - вірен, але дуже повільно йдете до популярності.
І я б волів працювати саме з такими як ви. Ніхто не гарантує, що геній, написавши один хіт, напише інший. В той час, як автори другої категорії, якщо дибиваються успіху, більш стабільні і будуть з більшою вірогідністю попвнювати СьоненДжамп популярними роботами"
п.с. за точність цитати неручаюсь)) писав по пам'яті.
п.п.с. Звісно, що обидві категорії авторів це круто. Стівен Кінг і Муракамі - однозначно перший пункт. Мартін - другий.
Але все ж, який шанс, що я перша категорія? Дріб'язковий. Тому, якщо ти справді хочеш заробляти цим на життя - самовдосконалюйся і аналізуй.

У гілці 7 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Daniel Woolf 30.03.2018, 15:51:03

Марина Гайдар, Відповідь проста. Порахуйте дійових осіб у книгах Кінга та Мартіна.
п.с. плюс я дивився багато інтерв'ю з обома. і це враженняпісля них.

Любо Вален 21.03.2018, 11:15:51

Доброго дня, Марина! Порекомендуйте, будь ласка, книги, про написання сценаріїв. Дякую.

У гілці 6 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Любо Вален 29.03.2018, 10:28:41

Марина Гайдар, Дякую! Стинга слухала, а інші обов"язково почитаю)) Успіхів вам!!

Лiра Воропаева 15.03.2018, 22:30:58

Мені здається, що навчається письменник з часом. Варто тільки взяти почитати свої перші твори і більш пізніші. Може мінятися стиль, міняються теми, міняється сам автор. Я вже підіймала тему, чи варто йти на так звані курси де тебе навчать писати. Тебе не навчать писати, тобі можуть розповісти як роблять вони. Але ти не вони і в цьому весь сенс.

Останній коментар в гілці:

Марина Гайдар 16.03.2018, 11:27:41

Лiра Воропаева, Так, навчити писати неможливо, я згодна. Але вважаю, що аналіз літературної теорії, а також творів видатних письменників все ж таки може відкрити очі на певні речі, стосовно того, що є якісна література, а що так...

Олександр Ластовецький 15.03.2018, 15:07:32

Напвено можна навчитись натискати на якісь важелі і утримувати увагу читача. Все таки масова свідомість дуже примітивна річ. Єприклади коли автори й по десять книжок на рік пишуть і їх читають. Але чи залишиться це тоді творчістю і не перетвориться на ремесло?

Останній коментар в гілці:

Марина Гайдар 15.03.2018, 21:45:23

Олександр Ластовецький, О, так! Завжди дивуюся, як декотрі видають п'ять, а то і більше романів на рік! Вони або мега-продуктивні, або натискають на важілі у своїй письменницькій бойовій машині:)

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 15.03.2018, 16:22:55

то не просто можно, а необхідно. пб низькосортні тексти - то на один раз, і згодом навіть самому автору може стати соромно за те, що він шкрябав, свято вірячи, що то шедевр.

вчитися треба усе життя.

Останній коментар в гілці:

Марина Гайдар 15.03.2018, 21:43:00

Aillin Ai, Амінь! Абсолютно згідна. Письменник, який не розвивається, не піде далеко, як на мене.

Undina 15.03.2018, 10:27:27

Ви так щиро виклали історію свого творчого розвитку! Це гарна підтримка для всіх, хто прагне писати якісно)

Останній коментар в гілці:

Марина Гайдар 15.03.2018, 21:41:33

Undina, Дякую!) Я завжди вважаю, що от написала якийсь роман, який міг би бути кращим, чим є. Постійне невдоволення собою - то водночас поштовх до саморозвитку, але і причина постійної депресії. Єдиний вихід - постійно вдосконалюватися в надії колись досягти гідного рівня, за який не буде соромно.

Роман Мтт 15.03.2018, 09:20:15

від редактора нагоняй - і все в порядку. :))) я взагалі ніколи не вмів писати... так навчили, бляха, на мою голову :)))

У гілці 3 Коментарів. Показати

Останній коментар в гілці:

Роман Мтт 15.03.2018, 11:53:43

Марина Гайдар, ще пощастить, аби нерви витримали ;)

Books language: