"Каравал" та "Хроніки Амбера" у травні 2018 р.

Автор: Оксана Кириченко (Aillin Ai) / Додано: 19.05.18, 13:33:04

Усім вітання! Нарешті я повернулася з фентезійного світу в реальність і готова розповісти про свою раптову подорож)

Травень видався насиченим, хоча спочатку зовсім таким не планувався. Я бажала трохи перепочити від літератури й аж ніяк не думала, що вскочу в багатосерійку, з якої викарабкатися назовні без наслідків неможливо.

Початок був спокійним – дебютний роман «Каравал» Стефані Гарбер налаштував мене на достатньо лінивий настрій. Атмосферній книзі, на мою скромну думку, не вистачило глибини почуттів головних героїв, а деякі химерні події видавалися не те що нелогічними, а скоріше, притягнутими за вуха. Але коли бажаєте просто розслабитися – ця книга саме для цього.

Дійство відбувається навколо химерної чарівної гри – Каравалу на острові, де усі бажаючі можуть позмагатися за перемогу. Приз – виконання магістром Легендою одного вашого бажання. Таємниці, містика, чари, інтриги, сильна любовна лінія – книга розрахована на жіночу аудиторію, але не являє собою типовий жіночий роман. Я клюнула на антураж і загалом залишилася задоволеною. Мозок розслаблений, мозок відпочиває.

 

А тоді, завдяки випадковому збігу обставин, телефон видав давно збережену копію першої частини «Хроніки Амбера» Роджера Желязни.   

Колись у дитинстві, ще як ми обоє навчалися у школі, сестра роздобула в бібліотеці одну із серій «Хронік Амбера». Ми завжди багато читали, а книги ніколи не були дешевими, тож бібліотека слугували постійним джерелом інформації. Як і у випадку з Террі Пратчеттом, фантаст Роджер Желязни пройшов повз мене через відсутність гарних перекладів і популярності у підлітків. Але я добре запам’ятала емоції, які викликала та безіменна для мене книга – захоплення дикої потужності.

На сьогодні прочитавши усі десять книг серії і додатково написані оповідання, я так і не згадала назву тієї, яка залишила такий глибокий слід на душі. У пам’яті залишилися відголоски чарів, придворних інтриг, чаклунських карт Таро і пригод, якими окута вся книга.

 «Хроніки Амбера» складаються з двох циклів по п’ять книг і мають додаткові оповідання. Цикл Корвіна більш зрозумілий, аніж Цикл Мерліна, який виявився надто складним і заплутаним. Дійшовши до кінця восьмої книги, я страждала більше за головного героя, щоб нарешті ці незрозумілі події і хитромудро сплетені інтриги закінчилися, і мене, і його залишили у спокої… Але цей своєрідний попаданець, коли герой знає свій світ, але не розуміє, що він від нього хоче, вже занадто інтригує і вражає своєю масштабністю.

П'ятикнижжя про Корвіна:

1970 — «Дев'ять принців Амбера» (Nine prince of Amber)

1972 — «Рушниці Авалона» (The Guns of Avalon)

1975 — «Знак Єдинорога» (Sign of the Unicorn)

1976 — «Рука Оберона» (The Hand of Oberon)

1978 — «Дім Хаосу» (The Courts of Chaos)

 

П'ятикнижжя про Мерліна:

1985 — «Карти долі» (Trumps of Doom)

1986 — «Кров Амбера» (Blood of Amber)

1987 — «Знак Хаосу» (Sign of Chaos)

1989 — «Лицар Тіней» (Knight of Shadows)

1991 — «Принц Хаосу» (Prince of Chaos)

 

Оповідання про Амбер

Роджер Желязни також написав шість коротких оповіданнь, які стосуються Амбера. Це:

1994 — «Історія комівояжера» (The Salesman's Tale)

1995 — «До речі, про шнурок» (Coming to a Cord)

1994 — «Прихована та Жизель» (The Shroudling and the Guisel)

1996 — «Дзеркальний коридор» (Hall of Mirrors)

1995 — «Синій кінь, танцюючі гори» — Blue Horse, Dancing Mountains

2005 — «Таємниця Амбера» — The secret of Amber (у співавторстві)

 

Автор планував збірку оповідань і третій завершальний цикл «Хронік», але на жаль, його неочікувана смерть поставила крапку на цій чудовій історії. Читачі залишилися гадати, чим могло б закінчитися протистояння верховних сил у тому фентезійному світі, і як би склалися долі дійових осіб, яких там дуже багацько. Є певна чарівність і водночас трагічність у тому, що ти можеш дофантазувати, що найкраща фантастична історія на той час залишила по собі настільки відкриту кінцівку. Звичайно, знайшовся письменник, який з дозволу сімї автора продовжив «Хроніки», але він отримав занадто багато критики як з боку фанатів серії, так і з боку видатних письменників, котрі, як і усі на той час, коли видавалися книги, захоплювалися неперевершеним циклом «Хроніки Амбера».

Але мушу зробити попередження тим, хто ще не знайомий з «Хроніками» і збирається це зробити: переклади не надто хороші. Українські переклади усі неофіційні, тому їх навіть не варто шукати. Вони є, і Вікіпедія мені говорить, що є, пропонує коди, за якими можна знайти книги, але отримаєте лише дулю. Старі переклади з 2015 по 2017 рік вже не друкуються і на книжкових полицях їх не знайти, а нові лише плануються – за даними тернопільського видавництва НК-Богдан. Варіанти в мережі навіть не раджу дивитися – можна заплювати собі девайс.

Російських перекладів декілька, і перекладачі там хоч і від офіційних видавництв, але явно не надто старалися. Хоча, можливо, це провина редакторів і колекторів. Але це краще, аніж попередній варіант. Перший цикл я читала в оригіналі – англійською, другий – стрибала з оригіналу на переклад. Справа в тому, що у другому циклі про Мерліна, сина Корвіна, дуже складно розібратися, що відбувається, там багато специфічних термінів, сленгу і ще більше алюзій, які не поясняються в оригінальній книзі, зате перекладачі люб’язно пропонували зноски з проясненнями. Оригінали часто важко читати через специфічну, хоча і дуже красиву мову. Я пам’ятаю, як бралася за «Володаря перснів» і зупинялася через слово, і як розшифровувала «Колір магії», з цікавості схопившись за оригінал після прочитання українського перекладу (до речі, шикарний переклад!) Та лише в оригіналі можна побачити у чистому вигляді стиль автора, який приваблює йому найбільше читачів. Роджер Желязни – неймовірний письменник!

Отже, я все ще перебуваю під впливом багатосерійного епічного фентезійного роману «Хроніки Амбера». Він надихнув мене на нову історію, яка вже набуває певних обрисів. Я ще неодмінно повернуся до книг цього письменника, бо його історії епічні, захоплюючі та вражаючі до глибини душі!

 

Коментарі:

Всього гілок: 6

Вредний Федь 25.05.2018, 23:11:37

Желязни взагалі дуже багатогранний письменник. "Джек з тіні", "Бог світла","Жовтнева ніч"... І ще купа, що не згадається сходу, все окремі, самостійні і життєздатні концепції. Вмів він світи будувати.

Останній коментар в гілці:

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 25.05.2018, 23:36:04

Вредний Федь, охоче вірю) я вже дещо придивилася з його напрацювань.

Вредний Федь 25.05.2018, 23:11:33

Желязни взагалі дуже багатогранний письменник. "Джек з тіні", "Бог світла","Жовтнева ніч"... І ще купа, що не згадається сходу, все окремі, самостійні і життєздатні концепції. Вмів він світи будувати.

Daniel Woolf 23.05.2018, 21:50:31

Брррррр. Тепер коли хтось каже Хроніки Амбера, мене починають переслідувати уявні дивани! Дивани повсюди!!!!!!! МИ приречені!!!!!

п.с. коли я дізнався, що видавництво вирішило позбутись тих обкладинок з диванами для серії - один з найщасливіших днів в житті.

Останній коментар в гілці:

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 23.05.2018, 21:54:09

Daniel Woolf, гм...я не у курсі фішки з диванами, але то, певне, на краще)

Квас Тарас 21.05.2018, 00:20:09

"Хроніки Амбера - чудова річ." погоджуюсь.
Краще - робити власний переклад) наприклад "Амбер" - Amber, - це Бруштин(Янтар)...

Останній коментар в гілці:

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 21.05.2018, 00:31:49

Квас Тарас, у деяких перекладах так і робили - Янтарное королевство)
надіюсь, у сучасних укр. перекладах не будуть писати Бруштинове королівство...

Эльга Кроу 20.05.2018, 12:58:27

Хроніки Амбера - чудова річ. В дитинстві читала їх російською та довго плювалая з перекладу Яна Уа, який переклав Corwin як Кевін. Жах! От буде час - спробую прочитати хроніки на мові оригіналу, порівняти враження )))
До речі, а інші оповідання Желязни вам до вподоби?

Останній коментар в гілці:

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 20.05.2018, 13:17:13

Эльга Кроу, Кевін.... я тут психувала з Бренда-Бранда, Дейдри-Дейдере, Джурта-Юрта, Джасри-Ясри і Каїна-Кейна, але Кевін.... до сліз прямо) добре, що хоч Рендом Рандомом не став)
ні, інші роботи ще не читала, але дещо взяла у примітку. я поки відходжу від Хронік, помилуйте) ціла епоха перед очима промайнула)

Demolition 19.05.2018, 13:55:54

Ах, "Хроніки Амбера". Навіюється дитинство... Магія, подорожі у відображеннях, битви між Амбером та Хаосом, інтриги між принцами та принцесами. Візьмусь за сагу ще разок, нагадаю собі, що таке Величне фентезі.

Останній коментар в гілці:

Оксана Кириченко (Aillin Ai) 19.05.2018, 14:47:42

Demolition, Величне Фентезі - оце ви дуже влучно сказали)

Books language: