Казки. наукові та чарівні

Четверо супергероїв

 

— Я обіцяла ще показати вам живі дива нашої країни, — повела свою розповідь Чарівна Книга Природи. — Сьогодні ви дізнаєтесь про четвірку супергероїв нашої природи. Знаєте, хто це?

Зернята замислилися.

— Гадки не маю, — нарешті сказала Лапуня. — Мабуть хтось найсильніший, найсміливіший, найбільший. Одним словом най-най-най…

— Ти вгадала! — похвалила її Чарівна Книга. — Супергерої мають якусь суперздатність або суперприкмету, чого немає в інших. Ви вмієте розрізняти звірів, комах, птахів та риб. Скажіть, хто найбільший звір України?

— Слон! — миттєво видав Пустунчик.

— Та він живе не в Україні!

— Тоді, м-м… ведмідь?

— Вгадав! Дивіться, найбільший звір нашої країни бурий ведмідь, — сторінка відкрилася, Зернята побачили живого ведмедя, який сидів у лісі на березі прозорого озера та чатував на рибу. Точний рух великої лапи і гоп… зловив!

— Який величезний! — з острахом прошепотіла Лапуня. — А пазурі!.. Жах! Ведмежата такі манюні! Пухнастики! А великий ведмідь такий необережний! Розрив мурашник, поїв всі личинки. Зривав малину, то півкуща зламав! А проходить між деревами, під ноги не дивиться, рослини давить, гілки ламає! Молоде деревце зламав, коли кігті точив. Який невихований!

— Ведмедів у природі лишилося дуже мало, кілька сотень. Живуть їхні сім’ї тільки в заповіднику біля озера Синевир, у Карпатах. У ведмедя майже такі самі смаки, як у людини. Він їсть все, рослини, м’ясо, яйця. Любить смачненьке-солоденьке. Бере все, що йому подобається, не дбає про менших тварин, комах не помічає, навіть грабує, і вважає себе головним у лісі. Але насправді цих велетнів так мало, ведмедів треба дуже берегти. А людей так багато, що треба природу від них охороняти! Особливо, якщо кожен почне вести себе, як ведмідь!

Сторінка перегорнулася. Зернята побачили малесеньку сіру пташку, вдвічі меншу від горобця. Крильця в неї були чорні з білим, хвостик чорний, роздвоєний на кінчику, голівку прикрашала жовта смужка, наче золота шапочка.

— Знайомтеся, найменша пташка України — золотомушка. Наша українська колібрі. Живе в хвойних лісах та горах. Золотомушка уміє зависати на крильцях у повітрі, видивляючись поживу. Тільки тропічні колібрі п’ють нектар, а золотомушка полює на комах. І несе найменші серед пташок яєчка! Отакий супер-рекордсмен!

Сторінка перегорнулася. Зернята опинилися на березі річки та побачили як одна за одною пливуть велетенські риби. Спини в них сіро-зеленуваті, і кожна рибина широко посміхалася, відкриваючи пащу обведену яскраво-жовтими губами.

— Не бійтеся, це пливуть соми, — сказала Книга. — Ці, менше метра завдовжки, ще маленькі! Сом — найбільша прісноводна риба України. Великий сом здебільшого ходить на глибині і чистить дно. Він живиться рештками інших риб, водних тварин та рослин. Я покажу вам великого сома… — Зернята наче поринули у воду, на глибину і побачили рибину, найбільше схожу на кита, тільки річкового, невеличкого кита.

— Який здоровань! — скрикнула Лапуня. — Це справді супер-риба!

— А хто у нас найдивовижніший серед комах? – спитав Розумник.

— Не здогадався? Звісно, медоносна бджола! — картина природи знов змінилася. Зернята столи серед жовтого квітучого поля, де роїлися бджоли та збирали нектар з квіток. — Бджоли дивовижні комахи! Найцінніші для нашої країни! Працьовиті бджілки збирають стільки меду, що вистачає їм, їхнім діткам, та ще й людям лишається.

Чи легко нагодувати медом сорок мільйонів людей? А бджоли, коли люди про них добре дбають, збирають стільки, що навіть вистачає для продажу в інші країни! Медоносна бджола справжній супергерой! І мала б бути символом України. Про неї я ще розкажу колись. А тепер — додому…

Зернята повернулися в свою кімнату, приголомшені дивами рідного краю. І дуже пишалися, що поряд з ними живуть такі супертварини. Навіть, коли ми їх не бачимо кожен день, приємно знати, що десь на Україні є супергерої!

 

Намалюй чотирьох супергероїв: ведмедя, золотомушку, сома, бджолу на тлі їхнього місця проживання.

 Эллин Крыж

Відредаговано: 27.08.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись