Рай для щурів

Глава 11

- Шурік, ти, напевно, здивуєшся, якщо дізнаєшся, що в людині, в кожному з нас, закладена бомба уповільненої дії?

Якщо чесно, Сашко спочатку з недовірою віднісся до дивної заяви Юрія Михайловича. Але ж, якщо придуманий браслет, за допомогою якого людина може жити вічно, то чому б і всередині людини не поміщатися бомбі уповільненої дії? Головлікар його заінтригував, і тепер Сашку скоріше хотілося дізнатися про все детальніше.

- І от уяви, в браслеті живуть солдатики ... сапери, так би мовити, які знешкоджують бомбу, і пильнують, щоб годинниковий механізм більше ніколи не завівся.

Сашко, звичайно, не сумнівався, що всіх тонкощів біології і принципу дії браслета йому не зрозуміти. Але Юрій Михайлович розмовляв з ним взагалі як з недоумкуватим. Або, може, як з п'ятирічною дитиною.

- Тато має на увазі існування в людському організмі так званих плейтропних генів, - втрутилася Катя, побачивши пригнічене обурення в Сашкових очах, - які мають позитивну дію в ранньому віці, але після того, як людина досягає піку свого розвитку, починають поступово руйнувати його. Цей процес руйнування, власне, і називається старінням.

- Теорію існування «солдатиків» запропонував дядечко-лікар, Джордж Вільямс, - вставив Юрій Михайлович, і після недовгої паузи засміявся першим, за ним - Катя, а потім і Сашко. Він з полегшенням зрозумів, що його не вважають недорозвиненим, а просто підколюють.

- Американський біолог, - заявила Катя з посмішкою, - доктор філософії з біології.

- Ого! Крутий мужик!

У Сашка не вкладалося в голові, що ця красуня і «шістнадцятирічний підліток» насправді дочка і батько. "Як таке може бути? - думав він. - Ну гаразд, є люди, які виглядають молодшими за свій вік, але не до такої ж міри!»

Він перевів погляд, і мовчки дивився на сплячого під наркозом пацієнта. Той лежав на каталці, пристебнутий ременями в районі щиколоток і під грудною кліткою. Права рука, витягнута в сторону, по лікоть містилася в посудині білого кольору, схожому на бутель. Йде операція імплантації браслета в організм. До «бутиля» були підключені дроти, що сполучали його з комп'ютером. На моніторі відображалися процеси, очевидно, зрозумілі тільки одному Юрію Михайловичу, у вигляді якихось графіків, зі стрибучими цифрами і стрілками.

- Після операції браслет буде, як би, пришитий до тіла, - пояснив головлікар, - звідти «сапери» потраплять в людський організм і почнуть шукати плейтропні гени. Інформацію на ділянках ДНК стерти неможливо, але поки браслет буде імплантований в тіло, вона буде заблокована.

- Тобто, якщо провести операцію з вилучення браслета, гени розблокуються і знову почнеться процес старіння?

- Абсолютно вірно, Шурік! Ти схоплюєш все нальоту!

- А таку операцію можна зробити?

- Її навіть потрібно проводити час від часу.

- Як це? Я про це не знав.

- Про це ніхто не знає, крім тепер уже трьох людей: мене, моєї доньки і тебе, Шурік.

Катя кивнула, в знак підтвердження словам свого малолітнього батька. Сашко, м'яко кажучи, був здивований. Йому дуже хотілося слухати далі, але в той же час, таємна інформація, що відкривалася для нього, викликала побоювання. Як у фільмі, коли гангстер, який надто багато знає, потім «не може вийти з гри».

- Ми забігли вперед, - сказав Юрій Михайлович, - давай по порядку. Повернемося до плейтропних генів. Не буду оригінальничати, наведу найпростіший приклад, який є навіть у Вікіпедії. Є ген, що збільшує фіксацію кальцію в кістках. В організмі, що розвивається він корисний, так як знижує ризик переломів, але, коли людина досягає піку свого розвитку, ген починає діяти в зворотному напрямку. Суглобчики потроху починають бо-бо через надлишок кальцію. Після імплантації браслета, ген блокується, і організм не знає як себе вести, чи то накопичувати кальцій, чи то навпаки. І це тільки один процес, а їх тисячі!

- Так це знущання над організмом! - випалив Сашко.

- Не поспішай з висновками. В результаті досліджень, проведених на мишках, жабках, а пізніше і на мені самому, стало відомо, що, на щастя, організм знаходить вихід - він припиняє процес старіння! Але це тільки початок! Насправді запускається зворотний процес, і організм починає омолоджуватися!

- Так це ви сконструювали браслет?!

- Так. І голос за кадром теж мій.

- Який ще голос?

- Ну, знаєш, дуже цікаві події розгортаються. І якщо, коли все закінчиться, про це все напишуть книгу або знімуть фільм, там напевно буде голос за кадром, який, як завжди в таких випадках, належить Божевільному професору.

- Зрозуміло ...

- Але ми зараз не про це. В організмі відбувається збій. Згоден, це варварський метод, але в його результаті людина стає молодшою. Припустимо наш пацієнт, - Юрій Михайлович вказав рукою на Бельника, - каже - вистачить, я не хочу опускатися нижче двадцяти двох років. Він приходить до нас, і ми робимо йому операцію по, як ти висловився, вилученню браслета. Гени розблокуються і організм починає працювати в нормальному для себе режимі - розвиватися, а потім старіти. Через два роки, може, через п'ять років, він знову приходить до нас і каже - друзі, омолодіть мене знову.Сергей Величко

Відредаговано: 08.02.2019

Додати в бібліотеку


Поскаржитись