"Стьопчині розповіді"

Нічний шкідник.

Пройшовши через лісок, приятелі вийшли на стежину, що вела до крайньої вулиці села. На виході з лісу хлопців наздогнав ворон Максиміліан. Приземлившись, птиця смішно підстрибуючи крокувала поруч з хлопчиками намагаючись зазирнути до відра у якому час від часу хлюпала спіймана риба.
— Як улов рибалки? — каркнув ворон.
— Непогано для початку, — відповів йому Санька.
— Ой, а ти що теж його чуєш? — Стьопка здивовано втупився на приятеля.
— Звичайно чую. Ми з Максом друзі давні. А я ось чомусь відразу зрозумів, що і ти Степан з ним познайомився. Адже він твоїх дідуся з бабусею дуже поважає. І живе у них на горищі. Я його до себе кликав, але мої рідні Макса не чують, та й взагалі тварин не дуже полюблять. Зайняті весь час, все по заробітках мотаються, по закордонах, — зітхнув хлопчик. — Ось і живемо вдвох з бабусею. А бабуся моя навіть кота до хати не пускає. Доводиться йому то з Жучкою у будці ночувати, то з коровами у сараї. Ось Макс і відмовився.
— Чули вже, що вночі сталося? — ворон перевів розмову на іншу тему.
— Сергій Миколайович розповів. Ти то, мабуть, знаєш хто це таке неподобство влаштував?
— Знаю звичайно, — важливо каркнув Максиміліан. — Звір нетутешній. Але не від злоби він це влаштував, просто мед дуже полюбляє, а з бджолами домовитися неспроможний.
— Звір? — здивовано подивилися на птицю хлопчики.
— Звичайно звір. А хто ж ще? Ось улов віднесете додому і ступайте на пасіку до Василя. Думаю, він туди скоро заявиться. Нудно йому одному і лячно. А я у справах далі полетів, — підстрибнувши, Максиміліан змахнув крилами й набираючи висоту полетів до села.
— Ох вже цей Макс! Звір каже. Цікаво, що ж це за звір такий невідомий? — Санька здивовано похитав головою.
— Нетутешній казав. Як же він до села потрапив? — Стьопка глянув на товариша. — Може хто привіз його, щоб похвалитися, а потім вигнав за непотрібністю. У місті таке буває. Мамина знайома працює у притулку для екзотичних тварин. Там у них і мавпи, і ящірки ігуани, і черепахи, і єноти з крокодилами, папуг багато. Я кілька разів туди їздив, цікаво.
— Цікаво, ха! Цікаво, навіщо звірів мучити? Навіщо всю цю живність везти сюди потрібно було? — обурено промовив Санька, помінявши руки.
— Давай я цеберку понесу, — Стьопа взяв відро з уловом у приятеля. — А везуть, щоб потім похвалитися перед друзями, знайомими, я ж казав тобі вже. Мода зараз така.
— Мода, мода, а звірам мука. От би їх самих цих модників відвезти до Африки та залишити у джунглях або на острові безлюдному. Нехай би спробували, — розсміявся Санька.
Так за розмовами вони дійшли до Стьопиного подвір’я. Зайшовши до хати, хлопчики передали улов бабусі, яка захоплено стала плескати в долоні, розхвалюючи рибалок. Санька від своєї частки відмовився, сказавши, що потім зайде у гості на вечерю. Залишивши вудки в сараї, хлопчики побігли на пасіку до Василя. Дуже їм кортіло побачити дивовижного звіра-розбішаку.
***
До пасіки вони дісталися вчасно. Дільничний інспектор, якого всі звали шанобливо Роман Захарович, хоча молодому лейтенанту ще не виповнилося й двадцяти п'яти років, якраз закінчив складати протокол. Господар найбільшої в селі пасіки Василь, повний чоловік невисокого зросту років сорока як на нього, у своєму вбранні бджоляра скидався схожим на космонавта в скафандрі або на фехтувальника, виступи яких Стьопка бачив по телевізору. Особливо враження подібності із фехтувальником додавала овальна маска-шолом затягнута спереду чорною прозорою сіткою. Разом з Василем в такі ж костюми одяглися дідусь Сергій і його друг Мітрич. Коли хлопчики підійшли до дільничного і привіталися, чоловіки закінчували роботу. Встановивши на місце повалені вулики й замінивши зіпсовані рамки вони підійшли до мотоцикла, на якому приїхав лейтенант.
Старий «Урал» дістався йому у спадок від колишнього колеги. Мотоцикл був зношений за довгі роки служби, але вмілі руки Романа Захаровича привели самохідний агрегат до ладу. Його старший брат, який виїхав років п'ять тому в місто зі своїми приятелями рокерами, допомогли в цьому молодому дільничному. Тепер мотоцикл сяяв на сонці свіжою фарбою, мав запуск від стартера і шикарні шкіряні сидіння для водія і пасажира в колясці. Звільнившись від захисних костюмів, чоловіки підписали протокол і почали обговорювати нічні події.
— Що скажеш Роман Захарич? Яка твоя думка з цього приводу? — чухаючи вкушену бджолою руку, поцікавився Василь.
— Поки ніякої думки немає. Судячи зі слідів на землі, так на хлопчиська розміром ноги схожий, босоніж знову ж, але хіба мальцеві під силу вулик розламати? — дільничний зсунув на потилицю формений кашкет зі сріблястою кокардою і подивився на хлопчиків.
— Ні, товариш дільничний. Я хоч і десять разів на турніку підтягуюся - вулика не зламаю. Це точно.
— Ось і я кажу немає тут ніякого сенсу. Чисте безглуздя, — насупився поліціянт.
У цей час до них з'явилися нові відвідувачі. Дві дівчинки на велосипедах під'їхавши до подвір’я садиби Василя, залишили свої яскраві червоні спортивні машини біля огорожі й підійшли до чоловіків.
— Роман Захарович! Це що ж таке? У нас вночі усю полуницю витовкли, парники порушили. Розбій якийсь. Ми з матусею з ранку зібралися на базар до міста врожай звезти, глядь, а там усе загинуло. Це ж який збиток-то? Уявляєте? — відразу галасливо поскаржилася старша з дівчаток.
— Агов, не галасуй Дар'я, від твоїх криків оглухнути можна, тобі б у районному хорі співати. Не в одних вас сьогодні вночі погосподарювали. Ось слідство розбирається, — кивнув на дільничного Василь.
— Так давайте до нас, Роман Захарович, ви тут вже закінчили, а нам роботи непочатий край. Ми ж не можемо все виправити, доки ви протоколу не складете.
— Сфоткала б на телефон і всі справи, або відео зняла б, — встряв у розмову Сашко.
— Тебе забули спитати Рудий, — тут же перемикнулася на хлопця Дарина. — Альбіна сусідська вже все зняла й у мережі виклала. У неї свій профіль в «Інстаграм», — дівчинка показала Сашкові язика.
— «Інстаграм», це що ж газета яка, або передача по ящику? — почухав потилицю Мітрич звертаючи цигарку.
— Ні Мітрич, це крутіше за газети та телевізор буде, це ж інтернет! Зараз уся інтернет-спільнота про наше лихо дізнається. У світовому масштабі значить, — роз'яснив приятелю значення незнайомого слова Сергій Миколайович.
У цей час у дільничного задзвонив телефон. Поглянувши на екран, лейтенант почервонів і з осудом подивився на дівчаток.
— «Інстаграм», «Інстаграм». Ось начальство вже дзвонить, — він увімкнув відгук на телефоні та гучний зв'язок. З динаміка пролунав обурений голос заступника начальника районного відділу поліції: — Що там у тебе за полуничні вандали завелися Роман? Мені вже й прокурор дзвонив і пару суддів. Всі вже фотографії подивилися. У них же дачі у вашому Нагірному. З ранку мізки мені проїли, що й до чого? Можеш доповісти?
— Товаришу майор, тут ще крім полуничного вандала, бджолиний вандал з’явився. За ніч дві пасіки знищив, собаку з двору зігнав. Судячи зі слідів хлопчисько, а по силі так мужик здоровило – ніякого сенсу, безглуздя якесь, — почав доповідь дільничний, але його перервав переляканий голос Мітрича.
— Ось він твій сенс на двох лапах шкандибає, Матір Божа! Ведмідь власною персоною!
Старий перехрестився дивлячись у напрямку лісу. Решта теж здивовано обернулися на його вигук.
Дійсно біля огорожі садиби Василя на задніх лапах стояв величезний бурий ведмідь. Постоявши так з хвилину звір, смішно перевалюючись з боку в бік, попрямував до людей.
— Рома у тебе пістоль є? — Василь підібрав з трави жердину, що залишилася після ремонту огорожі.
— "Травмат" тільки. Нам бойове не дають, — дільничний простягнув руку до кобури гарячково нишпорячи пальцями по застібці.
— "Травмата" твоя йому до одного місця. Глянь на ньому скільки вовни, навіть бджоли з ним не впоралися. Смальни хоч у повітря для остраху, може злякається, — Мітрич долонею витер з лоба піт і за прикладом Василя теж озброївся жердиною, підхопивши її з землі.
Нарешті дільничний впорався із застібкою і вихопивши травматичний пістолет двічі вистрілив у повітря. Почувши звук пострілів, ведмідь зупинився, потім швидко розвернувся і підбіг до покинутих дівчатами біля огорожі велосипедів. Осідлавши перший-ліпший він, закрутивши педалі, помчав по стежці до лісу.
— Аааааа, Леська, він твій ровер викрав! Що ви в повітря стріляєте, у ведмедя цільте. Леськин ровер тільки на тому тижні купили, він аж чотири тисячі коштує, — заверещала Дарина.
Від її крику чоловіки вийшли зі стану заціпеніння викликаного такою дивною витівкою звіра. Дільничний скочив у сідло мотоцикла і запустив двигун. Позаду нього сів Василь, а Мітрич не випускаючи жердину з рук, вправно заліз до коляски. Мотоцикл заревів двигуном та понісся слідом за звіром-викрадачем.
— За дітлахами доглянь Миколайовичу, — долинув здалеку голос Романа.
— Романе, Романе Захарович, негайно доповідай, що у тебе там відбувається! Хто стріляв? — розривав динамік телефону голос майора.
— У нас ведмідь велосипед вкрав, — відповіла Дарина, піднявши з трави телефон.
— Що? Який ведмідь? Дівчинка не жартуй так. Де лейтенант? — долинув з трубки переляканий голос співрозмовника.
— Я не шуткую. Ведмідь з лісу прийшов і поїхав на Лесиному велосипеді, а дільничний з дядьками на мотоциклі погналися за ним. Приїжджайте самі побачите, — виключивши зв'язок, дівчинка простягнула телефон Сергію Миколайовичу.
Той взяв апарат і поклав його в задню кишеню джинсових штанів.
— Оце дива. Я таке тільки по телевізору бачив, — Санька спантеличено почухав потилицю. — А ровер твій часом не застрахований? — звернувся він до Олесі що стояла поруч з подружкою.
— Ти що учорашній Санька? Це ж не іномарка, щоб її страхувати. Батько лаятися буде. Так Леся? — Дарина зі співчуттям подивилася на подругу.
— А який сенс лаятися? Хто ж знав, що таке станеться, — задумливо промовила дівчинка.
— Це Степан, онук Сергія Миколайовича, знайомтеся, — спробував перевести розмову на іншу тему Санька. — Приїхав до нас на все літо. Ми з ним сьогодні на рибалці майже відро риби наловили. Ви не дивитеся, що він з міських. Хлопець нормальний все на льоту схоплює.
— Знаю я твоє відро. Мабуть, з п'ять карасів з багнюки витягнув, а розповідей то, а оповідань, — глузливо промовила Дарина впершись руками в боки й завзято піднявши кирпатий носик.
— Сергію Миколайовичу, вона не вірить. Ну хоч ви підтвердите, — ображено протягнув Сашко, шукаючи підтримку у старшого.
— А чого ти Санька канючити став раптом, то героєм був, а тут дівчачих колючок злякався?
— Приходьте ввечері до нас на юшку і смажену рибу. Самі побачите і спробуєте. Я - Степан, — Стьопка простягнув руку Олесі, представившись, як його вчила мама.
— Леся. Вірніше Олеся. Дуже приємно.
Дівчинка легенько потисла Стьопчину долоню. Від її рукостискання, щоки хлопчика раптом загорілися рум'янцем.
— Дашка, ой Дарина! — друга дівчинка міцно потиснула долоньку Стьопи. — Так значить, на все літо до нас завітав? Це чудово. Хоч буде тепер з ким побалакати та побешкетувати. А то на нашому краю жвавих дітлахів чоловік сім, та п'ять «ботаніків». Це якщо приїжджих не рахувати. Нудьга, особливо взимку, — вона посміхнулася.
У цей час почувся звук автомобільного двигуна і на пагорб вилетів яскраво-жовтий мікроавтобус, прикрашений рекламними написами «Цирк Смєхова». Ззаду до автобуса була причеплена металева клітина на колесах. З кабіни відкривши пасажирські дверцята, вискочив високий худорлявий чолов’яга років тридцяти. На ньому була надіта зелена футболка з такими ж написами як на автобусі, обтягуючи джинси та ляпанці на босу ногу. Підбігши до Сергія Миколайовича, він благальним поглядом втупився у нього, смішно заламуючи руки.
— Де Макар? Куди він подівся? Мені подзвонили з поліції та сказали, що його бачили у цьому селі. Він живий?
— Нічого вашому Макарові не зробиться, якщо ви про ведмедя турбуєтеся, — посміхнувся дідусь, а діти розсміялися.
— Про нього звичайно. Що з ним?
— Та нічого. Ровера викрав бешкетник ваш, а вночі дві пасіки розламав, та плантацію полуниці знищив. Як же ви за звіром не доглянули? Він тут як на задні лапи встав, ми прямо обімліли все. Здоровий звірюка.
— Ой, та він добрий. Він же з дитинства у цирку зростав. Людей знає, зовсім не боїться, дітей дуже любить, ніколи не ображає. А то, що бешкетував, так це він від незнання життя на природі. Вчора ось у сусідньому райцентрі під час вечірньої вистави Макар на мотоциклі їздив по манежу. Коли він виїжджає з манежу, то його зазвичай зупиняють два уніформісти та мій помічник допомагає ведмедю злізти з мотоцикла. Але вчора шталмейстер поставив на випуск молодих уніформістів і ті не впоралися з Макаром. Ось він і виїхав на вулицю. Напевно довго котив доки бензин не закінчився. Зупиняти мотоцикл він не вміє. Так і потрапив до вашого села уночі.
А тут вже матінка природа його покликала. Медку захотілося, полунички. Побешкетував трохи. Але ми все відшкодуємо. Не переймайтеся, — збуджено розмахуючи руками став заспокоювати Сергія Миколайовича дресувальник, вочевидь, прийнявши його за сільського голову.
— Та вже відшкодуєте. Доведеться вам всьому селу безкоштовну виставу влаштовувати. А скажи, будь ласка, на ровер він чого полізти? З переляку чи що? — дідусь розсміявся і похитав головою згадавши як ведмідь тікав від дільничного крутячи педалі.
— На велосипед? Ой, а ви що стріляли в нього? — злякано притиснувши до рота долоні, дресувальник втупився на дідуся.
— Та дільничний у повітря пальнув кілька разів. А Макар твій стрибнув на Олесин велик і шукай вітру в полі.
— Фух! - видихнув дресувальник. — Це номер у нас такий. Макар з клоунами зображують злодіїв у ювелірній крамниці, а ми з помічником поліціантів. Вони ніби грабують крамницю, тут вибігаємо ми і я стріляю зі стартового пістолета. Тоді клоуни й ведмідь тікають від мене на велосипедах, а я бігаю за ними намагаючись наздогнати. Ось тому коли Макар почув постріли й побачив велосипед він і поїхав. Де ж його шукати тепер? — розгублено розвів руками дресувальник.
— Зараз дізнаємося, — Сергій Миколайович дістав свій телефон і набравши номер став слухати. — Ну що Василь наздогнали втікача? І де ви? Біля «Сухого струмка»? Ну дуже не лякайте його. Цирковий він, приблудив до нас вночі. Зараз ми з хлоп'ятами та дресувальником під'їдемо - заберуть його циркачі, — розсміявся дідусь і вимкнувши телефон сховав його до кишені.
На запрошення Володі, вся компанія залізла до салону мікроавтобуса, розмістившись на м'яких зручних сидіннях. Дідусь вказував дорогу і хвилин через десять вони дісталися до місця.
Висипавши на галявину, дітвора застигла з розкритими від подиву ротами. На стовбурі сосни, міцно обхопивши його лапами, метрах в трьох від землі сидів ведмідь, злякано поглядаючи на дільничного і чоловіків що стояли трохи поодаль. Час від часу Макар жалібно скиглив мов цуценя на морозі. Але ствол не відпускав. Під деревом у траві лежав червоний велосипед з зігнутим переднім колесом.
— Макар, Макарушка мій, — дресувальник пішов до сосни, тримаючи у руці велику морквину і простягаючи її ведмедю. — Це я Володя. Злазь до мене, тебе ніхто не скривдить.
Побачивши дресувальника Володю, ведмідь розтиснув лапи й лантухом з'їхав вниз по стовбуру, ламаючи по шляху сухе гілля та обдираючи кору, яка трісками полетіла на усі боки з-під його пазурів. Досягнувши землі, він встав на задні лапи й кинувся до Володі. Обійнявши чоловіка величезними лапами, ведмідь поклав йому голову на плече і жалібно заскиглив немов цуценя. Володя погладжуючи ведмедя по голові звільнився з його обіймів і протягнувши Макарові моркву повів його до клітини. Ведмідь із задоволенням зайшов до відкритих дверцят. Опинившись всередині вочевидь він відчув себе в цілковитій безпеці. Лігши на спину ведмідь, прицмокуючи від задоволення став гризти морквину тримаючи її передніми лапами.
Доки дорослі обговорювали умови відшкодування заподіяних селянам збитків, дітвора скупчилася біля клітини.




Поскаржитись




Використання файлів Cookie
З метою забезпечення кращого досвіду користувача, ми збираємо та використовуємо файли cookie. Продовжуючи переглядати наш сайт, ви погоджуєтеся на збір і використання файлів cookie.
Детальніше